Vanilla JavaScript Nedir?

“Vanilya JavaScript”, geliştiricilerin normal JavaScript’i tanımlamak için kullandıkları bir terimdir. Herhangi bir ek kütüphane veya framework(jquery,react,vue) olmadan dahili JavaScript yöntemlerini ve nesnelerini kullanmak anlamına gelir. Sonuç olarak, “Vanilla JavaScript” kodu kutudan çıkar çıkmaz çalışmalıdır. Çalışması için harici bir kitaplık indirmeye veya eklemeye gerek olmamalıdır.

İpucu adın içindedir. “Vanilya” kelimesinin tanımı, onu “özel veya ekstra özellikleri olmayan” bir şey olarak tanımlar.

“Vanilya JavaScript” terimi neden popüler oldu?

“Vanilla JavaScript” terimi, jQuery ve angular gibi harici JavaScript kitaplıklarının yaygınlığı nedeniyle popüler hale geldi. Harici kitaplıkların ve eklentilerin kullanımı arttıkça, normal JavaScript ile jQuery benzerleri arasındaki çizgi “bulanıklaştı”.

Başlangıç seviyesindeki geliştiriciler genellikle ikisi arasındaki farkı bilmiyorlardı. Çok geçmeden JavaScript “ekosistemi”, harici kitaplıklara dayanan popüler eklentiler ve araçlarla doluydu.Özellikle jQuery mükemmel bir örnektir.

jQuery, belirli işlemleri basitleştirmenize yardımcı olabilecek mükemmel bir kitaplıktır. Aynı zamanda size zaman ve emek tasarrufu da sağlayabilir. Ayrıca, kütüphane, Internet Explorer hala yaygın olarak kullanılırken var olan tarayıcılar arası sorunların çoğunu incelemeye yardımcı oldu.

Temel olarak, kütüphaneyi seviyorum ve hiçbir şekilde ondan “nefret etmiyorum”.

Ancak jQuery’nin popülaritesi “devralmaya” başladı ve çok geçmeden, onu kullanmayı içermeyen bir JavaScript çözümü bulmak zorlaşmaya başladı. Birçok eğitici, zaten kitaplığı kullandığınızı varsaydı. Soru cevap web sitelerindeki kullanıcılar, en basit işlemler için onu önermeye başladı.

Tarih seçiciler ve diğer yaygın araçlar için eklentiler buna bağlı olmaya başladı. Sonuç olarak, sinir bozucu hale geldi. Özellikle de büyük bir kitaplık eklemenize gerek kalmadan küçük bir şey yapmak istiyorsanız.

Bir butona tıklama olayı eklemek için koca kütüphaneyi dahil etmeye gerek yoktur. Aynı görevi yerine getiren 2 kodu inceleyelim.

JQUERY

$("#birbuton").click(function(){
   //tıklandığında yapılacak işlemler
});

VANILYA JS

document.getElementById('birbuton').addEventListener('click',function(){
   // tıklandığında yapılacak işlemler
})

Yorum yapın