API Nedir ?

API(Application Programming Interface) bizim dilimizde “Uygulama Programlama Arayüzü”, bir uygulamanın işlevlerine dışarıdan veya uzaktan erişilip bu işlevlerin kullanılmasını sağlayan arayüzdür.

API, bir sunucunun üzerindeki uygulamaya farklı platformlardan ulaşılmasını ve response dönmesine olanak sağlar. Web API’lerinin tamamı REST(REpresentational State Transfer) mimarisi üzerinde dizayn edilir. Bundan dolayı platform bağımsız çalışır. Bu mimari GET, POST, PUT, DELETE metotlarının hepsini desteklemektedir. Web API çıktıları talebe göre JSON, XML gibi çeşitli çıktıları olabilir.

API kullanımın asıl amacı bir uygulamanın bütün veya bazı metotlarını diğer uygulamalara kullanıma açarak uzaktan gelecek veri ve bilgi taleplerini kolayca ve hızlıca karşılamaktadır. Böylelikle tek bir uygulamada gerçekleşen işlemlerden izin verilen uzak kullanıcılar belirli parametreler sayesinde faydalanabileceklerdir. API genel olarak gerçek zamanlı veriyi tek tek işlemeye yarar. Sunucunun API üzerinden gönderdiği parametre içeren veya içermeyen girdiyi sunucu işler ve geriye bir sonuç kümesi veya sadece başarı bildirimi döner. 

Pet Shop’umuz olduğunu varsayalım , verilerimizi bayilere API aracılığıyla paylaşmak istiyoruz , client tarafında kullanıcımız aşağıdaki örnekteki gibi isteklerde bulunacaktır.

API aracılığıyla tablomuzdaki verileri görüntüleyebilir, güncelleyebilir ve silebilir. Ayrıca API ile serverdaki dosyalara erişim izni verebilir onları yönetebiliriz.

Özetle X uygulamaya sahibiz , X kullanıcı arayüzünden bağımsız API ile yeni arayüz tasarlayabilir , işleri otomatize edebiliriz.

Bu konuyla dolaylı ilişkili olan StreamLabs API kullanarak Twitch Donate gönderme yazımızı inceleyebilir, okuyabilirsiniz.

4 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.